Community College Invitational

July 28, 2020 0 By HearthstoneYarns

Community College Invitational results. January 25, 2014 at Harper College – Palatine, Ill.

Community College Invitational
1. Rochester 128.5
2. Harper 113.5
3. Triton 81.5
4. Ridgewater 57.5
5. Minnesota West 52.5
6. Waubonsee 50.5
7. Northland 44.0
8. Itasca 26.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Jake Bellis of Harper College
2nd Place – Josh Farr of rochester
3rd Place – Brandon Walz of Waubonsee College
4th Place – Kareed Williams of Minnisota West Community College
5th Place – Aj Pascente of Triton College
1st: Jake Bellis (Harper College) won by major decision over Josh Farr (rochester) (Maj 9-0)
3rd: Brandon Walz (Waubonsee College) won by fall over Kareed Williams (Minnisota West Community College) (Fall 2:30)
5th: Aj Pascente (Triton College) received a bye () (Bye)

133
1st Place – Label Lewis of rochester
2nd Place – Frank Wilczek of Ridgewater college
3rd Place – Jameel Carter of Triton College
4th Place – Joey DeCarlo of Waubonsee College
5th Place – Jon Arenas of Harper College
1st: Label Lewis (rochester) won by fall over Frank Wilczek (Ridgewater college) (Fall 5:22)
3rd: Jameel Carter (Triton College) won by major decision over Joey DeCarlo (Waubonsee College) (Maj 16-6)
5th: Jon Arenas (Harper College) received a bye () (Bye)

141
1st Place – Blake Tisza of Harper College
2nd Place – Reiter Bird of Waubonsee College
1st: Blake Tisza (Harper College) won by fall over Reiter Bird (Waubonsee College) (Fall 1:24)
3rd: No match
5th: No match

149
1st Place – Matt Meyer of Ridgewater college
2nd Place – Blake Santi of Harper College
3rd Place – Darius Henry of Triton College
4th Place – Trevor Scott of rochester
5th Place – Mike Tanner of Minnisota West Community College
6th Place – Josh Greetan of Itasca Community College
1st: Matt Meyer (Ridgewater college) won by decision over Blake Santi (Harper College) (Dec 7-6)
3rd: Darius Henry (Triton College) won by decision over Trevor Scott (rochester) (Dec 6-2)
5th: Mike Tanner (Minnisota West Community College) won by fall over Josh Greetan (Itasca Community College) (Fall 4:30)

157
1st Place – Zach Pickering of rochester
2nd Place – Alex Contini of Waubonsee College
3rd Place – Jared Nickman of Minnisota West Community College
4th Place – Daniel Wieman of Ridgewater college
5th Place – Jon Denikas of Harper College
1st: Zach Pickering (rochester) won by injury default over Alex Contini (Waubonsee College) (Inj. 0:00)
3rd: Jared Nickman (Minnisota West Community College) won by decision over Daniel Wieman (Ridgewater college) (Dec 9-2)
5th: Jon Denikas (Harper College) received a bye () (Bye)

165
1st Place – Jordan Engen of Northland community College
2nd Place – John Marino of Triton College
3rd Place – Cory Berry of rochester
4th Place – Mike Lurz of Harper College
1st: Jordan Engen (Northland community College) won by fall over John Marino (Triton College) (Fall 5:18)
3rd: Cory Berry (rochester) won by fall over Mike Lurz (Harper College) (Fall 1:53)
5th: No match

174
1st Place – Ben Goodwin of Minnisota West Community College
2nd Place – Garrett Miller of rochester
3rd Place – Tyler Thomas of Harper College
4th Place – Jamal Carter of Triton College
5th Place – Michael Cole of Waubonsee College
6th Place – Matt Mason of Itasca Community College
1st: Ben Goodwin (Minnisota West Community College) won by decision over Garrett Miller (rochester) (Dec 5-2)
3rd: Tyler Thomas (Harper College) won by fall over Jamal Carter (Triton College) (Fall 6:15)
5th: Michael Cole (Waubonsee College) won by major decision over Matt Mason (Itasca Community College) (Maj 13-4)

184
1st Place – David Johnson of rochester
2nd Place – Craig Williams of Northland community College
3rd Place – Chad Kirkhove of Triton College
4th Place – Kyle Bridgeman of Harper College
1st: David Johnson (rochester) won by decision over Craig Williams (Northland community College) (Dec 10-7)
3rd: Chad Kirkhove (Triton College) won by decision over Kyle Bridgeman (Harper College) (Dec 10-8)
5th: No match

197
1st Place – Josh Vaughan of rochester
2nd Place – Cole Christianson of Northland community College
3rd Place – Joey Urso of Triton College
4th Place – Charzjon Rice of Harper College
5th Place – Joel Koch of Ridgewater college
6th Place – Zelius Morrow of Minnisota West Community College
1st: Josh Vaughan (rochester) won by decision over Cole Christianson (Northland community College) (Dec 8-2)
3rd: Joey Urso (Triton College) won by fall over Charzjon Rice (Harper College) (Fall 1:40)
5th: Joel Koch (Ridgewater college) won by fall over Zelius Morrow (Minnisota West Community College) (Fall 2:57)

285
1st Place – Alex Yeager of Itasca Community College
2nd Place – Lavontay Cobb of Harper College
3rd Place – Zane Petersen of Ridgewater college
4th Place – Mike Dyer of rochester
5th Place – Darvell Burgess of Triton College
6th Place – Josh Valandra of Minnisota West Community College
1st: Alex Yeager (Itasca Community College) won by decision over Lavontay Cobb (Harper College) (Dec 5-2)
3rd: Zane Petersen (Ridgewater college) won by decision over Mike Dyer (rochester) (Dec 5-4)
5th: Darvell Burgess (Triton College) won by injury default over Josh Valandra (Minnisota West Community College) (Inj. 0:00)

Click Here: Bape Kid 1st Camo Ape Head rompers